Zavrieť

Žiadne produkty v košíku.

Obrázok tohto článku

Dôležitou súčasťou údržby lakovaných drevených podláh je aplikácia leštenky na podlahu. Leštenka pomáha obnoviť ochrannú vrstvu pôvodného povrchu podlahy, vypĺňa mikroskopické škrabance, predlžuje životnosť podlahy a navracia jej svieži vzhľad. Práca s leštenkou je jednoduchá a zvládne ju každý.

                                                                                     

V nasledujúcich riadkoch nájdete postup, ako aplikovať leštenku na drevenú podlahu. Je to relatívne rýchly, ľahký a lacný spôsob, ako správne udržiavať drevené podlahy dlhodobo krásne.

Rozdiel medzi aplikáciou leštenky a obnovou povrchovej úpravy

Aplikácia leštenky a obnova povrchovej úpravy drevených podláh sú podobné pojmy, avšak je medzi nimi rozdiel. Pri aplikovaní leštenky na podlahu zostáva povrchová úprava neporušená, t.j. obnovuje sa kvalita pôvodného povrchu, vypĺňajú sa mikroskopické škrabance a vyhladzuje sa celkový vzhľad. Pri obnove povrchovej úpravy drevených podláh sa úplne odstraňuje pôvodná povrchová úprava a nahrádza sa novou. Táto úloha by sa mala prenechať odborníkom.

Ako aplikovať Bona Leštenku na parkety

Keď lakované drevené podlahy začínajú vyzerať mdlo alebo sa na nich po určitom čase objavia drobné škrabance, môžete ich oživiť pomocou Bona Leštenky na parkety. Leštenka dodá dreveným podlahám lesk a slúži tiež ako ochranná vrstva proti opotrebovaniu. Bona leštenky majú špeciálne zloženie, ktoré je šetrné k podlahe.

                                                                                               

            Bona Leštenka na parkety lesk a Bona Leštenka na parkety mat

Príprava priestoru:

  • Priestor, v ktorom sa chystáte aplikovať leštenku vyprázdnite. Z miestnosti odstráňte všetok nábytok a ďalšie predmety. Veľké predmety a nábytok presúvajte opatrne, aby ste nepoškodili podlahu. Je vhodné použiť podložky pod nábytok, ktoré ochránia podlahu pred nechceným poškriabaním a poškodením.
  • Podlahu dôkladne vyčistite a odstráňte hrubé nečistoty- pozametajte alebo vysajte vysávačom (používajte kefový nadstavec) a následne vyčistite podlahu vlhkým mopom s vhodným čistiacim prostriedkom- napr. Bona čistič na parkety. Pred nanášaním leštenky musí byť podlaha úplne suchá.
  • Pripravte si vhodné nástroje pre aplikáciu leštenky a prečítajte si návod na použitie konkrétneho produktu. Vhodným aplikátorom je napr. žltá utierka z mikrovlákna Bona Applicator Pad, ktorá je kompatibilná s mopmi Bona.

Postup aplikácie leštenky:

  • Pri aplikácii leštenky na drevenú podlahu pracujte po malých častiach, aby utierka zostala vlhká. Leštenku nanášajte vo vlnovkách a rozotierajte ju starostlivo pozdĺž štruktúry vlákna dreva pomocou Bona Applicator Padu ( žltá utierka ). Nanášajte ju na podlahu rovnomerne, aby ste dosiahli rovnomerný povrch, nebolo vidieť napojenie alebo prípadné stopy v oblastiach, kde sa začína, alebo končí s nanášaním.
  • Aby ste sa vyhli nerovnomerným pruhom na podlahe ( rôzny stupeň lesku ), leštenku nanášajte tak, aby sa prechody jednotlivých častí prekrývali. Vždy prekrývajte polovicu už aplikovanej leštenky. To znamená, pruh, ktorý ste už urobili, prekryte do polovice znova.
  • Vopred si naplánujte kadiaľ odídete, aby ste neuviazli v rohu miestnosti. Taktiež si vopred naplánujte, ako si podlahu rozdelíte. Pokiaľ je to možné, nechajte svojho pomocníka naniesť leštenku po obvode miestnosti a postupujte tesne za ním.
  • Pre zachovanie prirodzeného vzhľadu povrchovej úpravy je potrebné používať na matných lakovaných povrchoch len matnú leštenku-Bona leštenka na parkety mat a na lesklé povrchy lakovaných podláh lesklú leštenku-Bona leštenka na parkety lesk. Pred nanesením lesklej leštenky na celú plochu odporúčame overiť si stupeň lesku na nenápadnom mieste.
  • Pred nanesením leštenky na celú plochu podlahy odporúčame otestovať ju na malom neviditeľnom mieste ( napr. pod radiátorom)

Upozornenie: 

Vyvarujte sa použitiu leštenky na drevené olejované podlahy. Tento typ podláh si vyžaduje špeciálnu leštenku, resp. osviežovač určený na údržbu olejovaných podláh- Bona Osviežovač olejovaných podláh.

Doba schnutia

Po skončení práce nechajte leštenku 1-2 hodiny schnúť, pokiaľ podlahu znovu ľahko zaťažíte chôdzou. Leštenka by mala úplne zaschnúť po 24 hodinách, kedy bude podlaha pripravená na bežné intenzívne používanie a sťahovanie nábytku ( presnú dobu schnutia konkrétneho produktu nájdete v návode na použitie ).

Ako často je potrebné aplikovať leštenku na podlahu?

Leštenku môžete nanášať na podlahu podľa potreby. Vo všeobecnosti sa odporúča aplikovať leštenku niekoľkokrát za rok- ideálne každé 2-4 mesiace v závislosti od intenzity zaťaženia podlahy.

Tip: Ak ste položili drevenú podlahu v miestach, kde hrozí poliatie vodou, ako napríklad v kuchyni alebo kúpeľni, naneste na svoju novú podlahu leštenku, aby ste im poskytli dodatočnú ochrannú vrstvu.

function add_custom_label_link_with_tooltip() { ?>