Laminátové podlahy sú na trhu už veľa rokov. Súčasné laminátové podlahy vyzerajú úžasne, sú vysoko odolné, šetrné k rozpočtu a dokonca aj vodeodolné. Napriek tomu sa ešte stále môžeme stretnúť s mýtmi, ktoré o nich kolujú, a ktoré sú založené prevažne na názoroch z 80- 90 tých rokov 20. storočia, keď laminátové podlahy vyzerali úplne inak a neboli ani zďaleka také, ako sú dnes. Tieto mylné predstavy môžu viesť k nedorozumeniam o ich kvalite a vhodnosti použitia.
Poďme sa preto pozrieť na najčastejšie mýty o laminátových podlahách a prečo nie sú pravdivé.
1. Mýtus: Laminátové podlahy vyzerajú lacno a nekvalitne
Bežnou mylnou predstavou o laminátových podlahách je, že vyzerajú umelo, lacno alebo sú nekvalitné.
Časy plastového vzhľadu laminátových podláh sú však už dávno preč. Moderné laminátové podlahy sa výrazne zlepšili z hľadiska kvality a dizajnu. Sú vyrábané pokročilou technológiou, aby presne kopírovali prirodzenú farbu, textúru a povrchovú štruktúru pravej drevenej podlahy. Dnešné vysokokvalitné lamináty sa tak môžu pochváliť estetickým a realistickým vzhľadom, ktorý je často na nerozoznanie od skutočného dreva. Synchronizované povrchy tento efekt ešte viac podčiarkujú. Dodávajú sa aj vo vzoroch dlaždíc a kameňa, čo predstavuje naozaj všestranný výber. Vďaka použitiu pokročilej technológie výroby a vysokokvalitných materiálov sa stal laminát skutočne odolnou podlahou s dlhou životnosťou. Realisticky vzhľad laminátových podláh môže pozdvihnúť celkový dizajn vášho priestoru a navyše za priaznivú cenu.
2. Mýtus: Laminátové podlahy sa ľahko poškodia
Ďalším mýtom, s ktorým ste sa možno stretli je tvrdenie, že laminát sa ľahko poškodí, je náchylný na škrabance a preliačiny.
V skutočnosti sú kvalitné laminátové podlahy mimoriadne odolné a vyrobené tak, aby odolali nástrahám každodenného života. Sú zložené zo 4 vrstiev, ktoré zvyšujú ich odolnosť- protiťahový papier, pevný HDF nosič (drevovláknitý nosič s vysokou hustotou), vrstva dekoru a povrchová vrstva z melamínovej živice. Tieto vrstvy sú vzájomne spojené pod vysokým tlakom. Výsledný produkt je tak mimoriadne odolný a ponúka skvelý výkon. Odolná nášľapná vrstva z melamínovej živice poskytuje ochranu voči škvrnám, poškriabaniu, opotrebovaniu a vyblednutiu a preto sú ideálnou voľbou do rušných domácností s deťmi, domácimi zvieratami, ako aj pre miesta s vysokou premávkou. Môžete si tak užívať krásne podlahy bez neustáleho strachu z poškodenia, čo vám umožní sústrediť sa na to, na čom skutočne záleží – na vytváranie spomienok s rodinou.
Pre maximálnu odolnosť hľadajte laminátovú podlahu s vysokým hodnotením triedy oderu AC (AC4 alebo AC5), ako aj vyššiu triedu záťaže (32 alebo 33). Na zvýšenie ochrany podláh použite pod všetky nohy nábytku a stoličiek plstené podložky. Pri správnej starostlivosti a údržbe vám laminátové podlahy vydržia dlhé roky.
3. Mýtus: Inštalácia laminátových podláh je náročná
Niektorí ľudia si myslia, že inštalácia laminátovej podlahy je náročná a komplikovaná. Je to však ďaleko od pravdy.
Laminátové podlahy sú navrhnuté tak, aby sa inštalovali ľahko a bezproblémovo. Väčšina podláh je vybavená jednoduchým klikovým systémom a preto pri inštalácií nie je potrebné použiť žiadne klince alebo lepidlo. To znamená, že mnohí domáci majstri si s náležitou prípravou a základnými zručnosťami dokážu plávajúcu laminátovú podlahu nainštalovať sami, čím ušetria náklady na inštaláciu a zároveň si užijú pocit úspechu z dobre odvedenej práce. Samozrejme, ak si na montáž podlahy netrúfate, je dobré požiadať o pomoc profesionálov.
4. Mýtus: Laminátové podlahy nie sú odolné voči vode
Tento mýtus je z polovice pravdou. Bežné laminátové podlahy naozaj nie sú odolné voči vode, aj keď vďaka tesným klikovým spojom zvládnu odolať bežnému rozliatiu vody- ak sa voda utrie hneď a nebude dlho pôsobiť na podlahu.
Mnohí výrobcovia podláh v súčasnosti ponúkajú laminátové podlahy aj vo vodeodolnej verzii, ktoré majú vylepšené vlastnosti odolnosti voči vode (dokážu odolávať vode napr. pod dobu 24 alebo 72 hodín v závislosti od výrobcu podlahy). Ako je to možné? Moderné výrobné inovácie výrazne prispeli k zlepšeniu ich výkonu vo vlhkom prostredí. Vysokokvalitné vodeodolné laminátové podlahy majú vodeodolné jadrá, ochranné nátery a uzamykacie systémy, vďaka ktorým sú odolnejšie voči poliatiu a vlhkosti viac, ako kedykoľvek predtým. Preto sú vhodnou voľbou aj pre oblasti, ako sú chodby, kuchyne, kúpeľne. Hravo odolajú postriekaniu alebo poliatiu vodou po určitý čas, bez následnej deformácie podlahy.
5. Mýtus: Laminátové podlahy si vyžadujú špeciálne čistenie
Jedným z častých mýtov je tvrdenie, že laminátové podlahy sa ťažko čistia a udržiavajú aj kvôli jadru z drevovláknitých dosiek, ktoré sa môže poškodiť vlhkosťou.
Pravdou však je, že laminátové podlahy sa čistia veľmi ľahko. Jednotlivé podlahové dosky sú pevne nainštalované vedľa seba a medzi doskami nie sú žiadne medzery, v ktorých by sa ľahko usadzovali nečistoty. Vďaka hermeticky uzatvorenému povrchu sa nečistoty neusádzajú v póroch ale dajú sa jednoducho odstrániť. Pravidelné zametanie alebo vysávanie pomocou mäkkej kefy a týždenné vlhké utieranie čistiacim prostriedkom určeným na laminátové podlahy je všetko, čo potrebujete, aby vaše podlahy vyzerali výborne, boli čisté a bez škvŕn. Pri ich údržbe je potrebné vyhnúť sa použitiu nadmerného množstva vody, aby sa nepoškodili- ideálne je používať striekacie mopy, ktoré na podlahu aplikujú minimálne množstvo čističa (napr. Bona Spray Mop Premium).
Niektoré typy vodeodolných laminátových podláh sa môžu čistiť aj parným čističom- túto možnosť je však potrebné overiť si u konkrétneho výrobcu podlahy (napr. podlahy EGGER Laminát Aqua+)
6. Mýtus: Laminátové podlahy nevydržia dlho
Mnoho spotrebiteľov verí, že laminátové podlahy majú v porovnaní s inými podlahovými materiálmi krátku životnosť. Kvalitný laminát však pri správnej starostlivosti vydrží 15-25 rokov (napr. podlahy EGGER). Je navrhnutý tak, aby odolal každodennej záťaži, vyblednutiu spôsobenému slnečným žiarením a nedeformoval sa ani pri zmene vnútornej klímy.
7. Mýtus: Laminátové podlahy nie sú šetrné k životnému prostrediu
Nie je to pravda. Moderné laminátové podlahy overených výrobcov sú oveľa ekologickejšie ako boli v minulosti. Vyrábajú sa trvalo udržateľnými postupmi z dreva pochádzajúceho z trvalo udržateľných lesov. Vo svojich základných vrstvách obsahujú aj recyklované drevené vlákna. Preto laminátové podlahy ako také môžu byť pre váš domov ekologicky zodpovednou voľbou.
8. Mýtus: Laminátová podlaha je škodlivá pre kvalitu vzduchu v interiéri
Existuje mylná predstava, že laminát uvoľňuje škodlivé chemikálie a negatívne ovplyvňuje kvalitu vzduchu v interiéri. Výrobcovia overených značiek laminátových podláh ich však vyrábajú z drevných materiálov, ktoré obsahujú nízke hladiny prchavých organických zlúčenín (VOC). Okrem toho renomovaní výrobcovia dodržiavajú prísne priemyselné normy a predpisy, aby zabezpečili, že ich produkty spĺňajú bezpečnostné a environmentálne požiadavky. Vždy je vhodné zvoliť laminátovú podlahu, ktorá je certifikovaná ako low-VOC alebo šetrná k životnému prostrediu, aby sa ešte viac podporila dobrá kvalita vzduchu v interiéri. Pre zaistenie zdraviu bezpečnej laminátovej podlahy odporúčame výber podlahy od overeného výrobcu- napr. EGGER. Podlahy EGGER sú navyše vyrobené bez PVC, ftalátov a zmäkčovadiel.
9. Mýtus: Laminátová podlaha sa nedá opraviť
Medzi ľuďmi často prevláda názor, že pokiaľ sa laminátová podlaha poškodí, je potrebné ju celú vymeniť. Nie je to však celkom pravda. Pokiaľ nie je poškodenie rozsiahle a podlaha je nainštalovaná plávajúcim spôsobom (nie je prilepená k podkladu), je možné v prípade poškodenia konkrétnu podlahovú dosku vymeniť, pričom zvyšok podlahy zostane nedotknutý. Drobné škrabance opravíte pomocou opravných pier alebo opravných sád. Výmena celej podlahy je nevyhnutná len vtedy, keď je poškodenie neopraviteľné.
Dúfame, že vyvrátením týchto bežných mýtov o laminátových podlahách vám poskytneme jasnejšie pochopenie tejto všestrannej podlahy. Laminát ponúka cenovú dostupnosť, odolnosť a širokú škálu dizajnov, vďaka čomu je vynikajúcou voľbou pre súkromné a komerčné priestory.
V našej ponuke nájdete kvalitné laminátové podlahy od nemeckého výrobcu EGGER, PARADOR, SOLIDSTEP alebo belgického výrobcu QUICKSTEP. Sú vyrobené z udržateľných zdrojov, sú šetrné k životnému prostrediu a dosahujú negatívnu uhlíkovú stopu: – 6,01 kg CO2/ m2, pretože v produkte je viazaného viac CO2, ako sa uvoľní počas prepravy a spracovania. Túto vlastnosť ocenia všetci, pre ktorých je udržateľnosť a ochrana klímy základnou zásadou každodenného konania.
Vychutnajte si krásu a výhody laminátových podláh vo vašej domácnosti.