Zavrieť

Žiadne produkty v košíku.

Obrázok tohto článku

Pravidelné čistenie a údržba podláh je najlepším spôsobom ako si udržať zdravý domov a zachovať dlhodobo krásny vzhľad podláh. Poradíme vám, ako jednoducho sa starať o vaše podlahy, aby vždy vyzerali dobre a nepoškodili sa nevhodnými technikami čistenia, alebo zvolením nevhodných prípravkov pre čistenie konkrétnych druhov podláh. V našom článku sme sa zamerali na drevené podlahy a tvrdé podlahové krytiny vyrobené na báze dreva- laminátové, korkové a kompozitné.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že rýchle čistenie všetkých druhov podláh pozostáva z dvoch základných krokov: zametania (vysávania) a stierania. Klasickým zametaním sa odstránia veľké časti nečistôt, ako napríklad kamienky, ktoré by mohli poškodiť a poškriabať podlahu a následným umývaním sa odstránia všetky zvyšné nečistoty a prach. Aby bolo upratovanie rýchle a nenáročné, na trhu existuje mnoho nástrojov na čistenie, ktoré nám prácu výrazne uľahčia. V našej ponuke nájdete účinné riešenia- čistiace prostriedky, mopy a utierky BONA, ktoré sú bezpečné pre vašu podlahu, váš domov a životné prostredie.

 

Čistenie a údržba tvrdých podlahových krytín na báze dreva (laminátové, kompozitné, korkové podlahy)

Laminátové a kompozitné podlahy na báze dreva sú skvelou alternatívou, ak hľadáte odolnú podlahu, ktorá svojim vzhľadom bude pripomínať drevo, kameň, alebo dlažbu. Korkové podlahy zase oceníte, ak je vašou prioritou teplá a tichá podlaha. Spoločnou vlastnosťou týchto typov podláh je rýchla a nenáročná údržba a čistenie. Ich povrch neabsorbuje prach a nečistoty, preto sú ideálnou voľbou aj pre ľudí, ktorí trpia alergiami. Aby boli vždy čisté, vystačíte si s metlou, vysávačom, mopom alebo vlhkou handrou. Dokonca aj silnejšie znečistenie od topánok alebo blata dokážete vyčistiť veľmi jednoducho.

Tieto podlahy je ideálne čistiť každý deň suchým spôsobom. Suchú údržbu môžete vykonávať vysávaním, použitím nadstavca na podlahu. Výbornou pomôckou pre suché čistenie sú aj mikrovláknové utierky BONA DUSTING PAD- biela utierka, ktoré sa pripevnia na mop a spoľahlivo pritiahnu všetok prach a nečistoty – (7681000) Utierka Bona Dusting Pad – biela k mopu – PS Parkety

Raz týždenne by sme mali podlahu umyť vhodným čistiacim prípravkom (napr. EGGER Clean It, Bona čistič na laminátové podlahy a pod.), aby sme odstránili prípadné škvrny a iné znečistenia. Čistiaci prostriedok EGGER Clean It, podlahu nielen vyčistí, ale dodá jej aj antistatický efekt. Vďaka svojmu špeciálnemu zloženiu chráni hrany a nezanecháva šmuhy na podlahe. Iste už viete, že laminátové a korkové podlahy sú veľmi citlivé na vodu (výnimkou sú vodeodolné laminátové podlahy EGGER Aqua+ a kompozitné podlahy EGGER Design Green Tec, ktoré sú vodeodolné). Preto je pri ich čistení dôležité dodržiavať určité pravidlá. Nadmerné vystavenie vode môže nenávratne poškodiť podlahu, ktorá sa môže deformovať, napučať alebo inak poškodiť. Pri umývaní tvrdých podláh na báze dreva je potrebné používať len mierne vlhkú handru alebo mop. Pre tento účel však existujú na trhu aj rôzne striekacie mopy, pomocou ktorých sa aplikuje na podlahu len malé množstvo čistiaceho prostriedku, ktorý sa potom zotrie a podlaha tak nezostáva nadmerne vlhká. Veľmi obľúbenými sú napríklad mopy Bona- Bona spray mop, Bona spray Motion, Bona spray Mop PremiumBona Premium Microfiber Floor Mop. Zvolením vhodnej náplne do mopu (podľa typu podlahy), vyčistíte vašu podlahu rýchlo a efektívne.

Obľúbeným pomocníkom mnohých domácností je parný čistič. Možno aj vás láka predstava dokonale čistej podlahy použitím tohto prístroja. Avšak pozor! Laminátové a korkové podlahy sa nesmú čistiť parným čističom, pretože by sa mohli nenávratne poškodiť! Výnimkou sú len vodeodolné laminátové podlahy (EGGER AQUA+) a kompozitné podlahy (EGGER Design Green Tec) , ktoré sa týmto spôsobom čistiť môžu. Je však potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel. Parný prístroj musí byť vždy v pohybe, nesmie stáť na mieste a plniť sa musí len čistou vodou bez použitia čistiacich prostriedkov.

 

Nepoužívajte leštenky ani žiadne vosky

V snahe mať dokonale krásnu a lesknúcu sa podlahu nás často láka používanie rôznych lešteniek. Tu ale musíme byť obozretní a uvedomiť si, že ošetrovanie laminátových, korkových a kompozitných podláh na báze dreva produktmi, ktoré vytvárajú na povrchu podlahy film je neprípustné– napríklad leštidlá, vosky a pod. Keďže povrch týchto podláh nemá póry ako drevo, leštidlo alebo vosk sa nevstrebe a zostáva len na povrchu. Film, ktorý sa pri takomto ošetrení podlahy vytvorí na povrchu priťahuje špinu ako magnet a je veľmi ťažké ho následne odstrániť z povrchu podlahy. Na podlahe je potom vidieť všetko, dokonca aj vyšliapané stopy po chôdzi. Mnohí výrobcovia týchto prípravkov odporúčajú ich použitie aj na laminátové a iné tvrdé podlahy na báze dreva, ale zo skúseností vieme, že pre zachovanie ich dobrého vzhľadu je lepšie sa vyhnúť tomuto spôsobu údržby podláh.

Tipy pri údržbe a čistení tvrdých podláh na báze dreva (laminátových, kompozitných, korkových):

 • Veľké nečistoty je potrebné zachytiť použitím rohoží vo vstupnom priestore. Preto pred vstupom do miestnosti umiestnite čistiace zóny ( rohože alebo kobercové behúne), ktoré zachytia drobný piesok a kamienky, ktoré by mohli poškodiť vašu podlahu.
 • Ďalšie hrubé nečistoty je vhodné povysávať alebo pozametať a následne podlahu poumývať vlhkým ( nie mokrým!) mopom. Podlaha by po umytí mala vyschnúť do 1 minúty.
 • Podlahu je ideálne čistiť každý deň suchým spôsobom pomocou utierky z mikrovlákna, ktorá zachytí nečistoty a prach.
 • Pri vlhkom čistení dbajte na to, aby nedošlo k nadmernému a dlhodobému pôsobeniu vody na podlahu. Umývanie podlahy sa odporúča aspoň raz týždenne s použitím vhodného čistiaceho prostriedku (EGGER Clean it, Bona čistič na laminátové podlahy a pod). Pri umývaní je dôležité umývanie len s minimálnym množstvom vody, aby sa podlaha nepoškodila.
 • Na čistenie laminátových, korkových a kompozitných podláh nikdy nepoužívajte vosky, bielidlá, silné rozpúšťadlá a abrazívne čistiace prostriedky, ktoré by mohli poškodiť povrch podlahy.
 • Pri údržbe sa nesmú používať brúsky, leštiace stroje a podobne.
 • Tvrdé podlahy na báze dreva nikdy nevoskujte, neolejujte, neleštite.
 • Pri čistení nepoužívajte parný čistič ( výnimkou sú vodeodolné laminátové podlahy EGGER Aqua+ a kompozitné podlahy EGGER Design Green Tec)
 • Rozliate tekutiny a vlhkosť je potrebné z podlahy vždy odstrániť hneď a nenechávať ju na podlahe dlho.
 • Odolné škvrny od kávy, čaju, džúsu, mlieka a pod. sa ľahko odstraňujú vlažnou vodou, prípadne bežným čistiacim prostriedkom na báze octu. Farbu, rúž, tuš a decht stačí odstrániť savou handrou a bežným čistiacim prostriedkom pre tento typ podláh, prípadne pomocou odstraňovača škvŕn. Dajte však pozor na to, aby tieto čistiace prostriedky boli vhodné pre vašu podlahu.
 • Všetok nábytok (stoličky, kontajnéry a pod.), ktorý sa bude po podlahe pohybovať je potrebné opatriť vhodnými klzákmi (mäkkými filcovými podložkami) alebo kolieskami vhodnými pre konkrétny typ podlahy- predíde sa tým vzniku rýh a škrabancov.

Čistenie a údržba drevených podláh

Moderné drevené podlahy sa ľahko udržiavajú čisté a krásne. Stačí si len osvojiť správne návyky, ako sa o tieto podlahy starať. V závislosti od toho, ako veľmi je vaša podlaha namáhaná, podlieha prirodzenému opotrebovaniu. Stopy používania na povrchu sa môžu objaviť aj na tvrdom dreve a kvalitných povrchových úpravách. Preto odporúčame preventívne opatrenia a pravidelnú starostlivosť.

Drevenú podlahu je potrebné každý deň pozametať, povysávať alebo vytrieť suchým mopom a tým ju udržiavať bez špiny a prachu. Ideálne je pritom používať utierky z mikrovlákna, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa škrabancom a poškodeniu drevených podláh. Mikrovláknové čistiace utierky výborne zachytávajú prach, špinu a alergény pomocou statickej elektriny. Pre tento spôsob údržby sa výborne hodí napríklad mikrovláknová utierka Bona Dusting Pad (biela), ktorá je určená pre suché upratovanie. Utierku ľahko upevníte na mopy Bona Spray Mop alebo BONA Premium Microfiber Floor Mop.

Minimálne raz v týždni by sme sa mali zamerať na upratovanie horšie dostupných miest, na ktoré pri bežnom dennom upratovaní zabúdame. Dôkladným vysávaním a šetrným stieraním podlahy odstránime nečistoty aj z horšie dostupných miest a problémových oblastí, ako sú rohy a špáry na drevenej podlahe. Pri stieraní podlahy vlhkým mopom musíme byť opatrný a nepoužívať veľmi mokrý mop, aby sa predišlo poškodeniu podlahy nadmernou vlhkosťou. Ideálne je, ak na vlhké čistenie podlahy používame čistiaci prostriedok určený na drevené podlahy, ktorý nastriekame na podlahu v minimálnom množstve a zotrieme. Dobrým pomocníkom môže byť BONA Premium Spray Mop na drevené podlahy a Bona čistič na parkety. Podlaha tak bude vždy čistá a upratovanie bude jednoduché.

Aby vaša drevená podlaha bola stále krásna, je potrebné raz za 2- 4 mesiace, v závislosti od jej opotrebovania aplikovať na podlahu leštenku alebo osviežovač. Možno ste si práve položili otázku. Tak čo teda aplikovať? Leštenku alebo osviežovač? Pre vysvetlenie, osviežovač plní funkciu leštenky, ale používa sa pri podlahách s olejovanou povrchovou úpravou. Na tieto podlahy sa nesmie použiť leštenka, ktorá je určená pre lakované drevené podlahy. Leštenka/osviežovač dodá podlahe potrebnú povrchovú ochranu, zvýrazní jej krásu, lesk a predĺži jej životnosť. Napríklad, pre lakované drevené podlahy je vhodnou voľbou Bona leštenka na parkety. Pre olejované drevené podlahy je vhodný Bona osviežovač olejovaných podláh. Aplikácia leštenky a osviežovača nie je náročná a zvládnete ju s minimálnym úsilím.

Postup pri aplikácii leštenky:

 • Najprv vyprázdnite priestor a z miestnosti odstráňte všetok nábytok. Pri presúvaní nábytku buďte opatrní, aby ste nepoškodili drevenú podlahu.
 • Potom podlahu dôkladne vyčistite na sucho aj na mokro. Podlaha musí byť pred aplikáciou leštenky úplne suchá.
 • Pri aplikácii je potrebné používať vhodné aplikačné nástroje, ktoré sú pre tento účel určené napr. Bona utierka z mikrovlákna žltá Bona applicator pad, ktorá zaručí hladké nanášanie leštenky alebo osviežovača
 • Pri aplikácii leštenky je lepšie pracovať po malých častiach a dbať na to, aby bola utierka vždy vlhká. Leštenku rozotierajte pozdĺž štruktúry vlákna dreva.
 • Aby ste sa vyhli nerovnomerným pruhom na podlahe (rôznym stupňom lesku), nanášajte leštenku tak, aby sa prechody jednotlivých častí prekrývali. Vždy prekrývajte polovicu už aplikovanej leštenky, t.j. pruh, ktorý ste už urobili prekryte do polovice znova.
 • A nakoniec si nezabudnite naplánovať, kadiaľ odídete, aby ste neuviazli v rohu miestnosti.

Po skončení práce nechajte leštenku aspoň 1 hodinu uschnúť. Po tomto čase je možná ľahká chôdza po podlahe. Po 24 hodinách by mala byť úplne suchá a pripravená na bežné intenzívne používanie a zaťaženie nábytkom.

Je všeobecne známe, že sa drevené podlahy pri bežnej záťaži postupom času opotrebujú. Preto je potrebné raz ročne vykonať hĺbkové čistenie podlahy a po 3-5 rokoch podlahu prebrúsiť a obnoviť povrchovú úpravu. Pri obnovení povrchovej úpravy sa úplne odstráni stará ochranná úprava a nahradí sa novou. Pokiaľ sú na podlahe hlboké škrabance a ryhy, je možné ich týmto spôsobom opraviť, takže podlaha bude opäť vyzerať dobre, bude čistá a bez škvŕn. Takmer ako nová.

 

Pri čistení drevených podláh nepoužívajte vodu s octom

Mnohí z nás dnes hľadajú rôzne prírodné alternatívy čistiacich prostriedkov pre čistenie celej domácnosti. V snahe vyhnúť sa škodlivým látkam obsiahnutým v čistiacich prostriedkoch, často siahame pri upratovaní po obľúbenej a lacnej alternatíve, ktorou je obyčajný ocot. Ocot je výborný pomocník na čistenie mnohých povrchov v domácnosti. V rôznych článkoch o čistení domácnosti sa dozvedáme o jeho čistiacej sile a benefitoch. Aj keď je tento spôsob čistenia lacný, šetrný k životnému prostrediu a skutočne účinný, pri drevených podlahách je lepšie sa mu vyhnúť. Použitie vody s octom ako čistiaceho prostriedku na drevené podlahy môže mať na podlahu negatívny vplyv. Je dôležité si uvedomiť, že pri čistení povrchu drevených podláh nečistíte samotné drevo, ale jeho povrchovú úpravu (ochrannú vrstvu drevených podláh). Čo sa teda pri čistení stane? Ocot je kyselina, ktorá bude povrchovú úpravu na vašej podlahe rozkladať a po určitom čase sa zníži jej lesk a podlaha nadobudne matný vzhľad. Tiež sa môže stať, že pri čistení týmto spôsobom použijete neprimerané množstvo vody, následkom čoho môže podlaha napučať a zmeniť farbu. Krásu a pôvodný vzhľad drevených podláh najlepšie zachováte pomocou špeciálne vyvinutých čističov na drevené podlahy.

Tipy pre krásnu drevenú podlahu:

 • Pred vstupom do miestnosti umiestnite čistiace rohože- zachytia hrubé nečistoty, ktoré by mohli byť prenesené na podlahu. Odporúčame vyzuť si topánky.
 • Pred čistením zbavte podlahu prachu, špiny a hrubých nečistôt, ktoré by mohli pri čistení podlahy spôsobiť škrabance alebo zmatniť povrchovú úpravu.
 • Udržiavajte podlahu čistú a pravidelne vysávajte prach.
 • Drevené podlahy sa nesmú čistiť mokrým, ale len vlhkým spôsobom.
 • Akákoľvek vlhkosť by sa mala hneď utrieť, aby sa zabránilo jej absorbovaniu drevom.
 • Pri umývaní drevenej podlahy používajte čističe s neutrálnym ph, ktoré budú šetrné k podlahe. Zvoľte vždy správny prípravok v závislosti od povrchovej úpravy podlahy (lakované, voskované, olejované).
 • Používajte jemný čistiaci prostriedok v rozprašovači a podlahu čistite po častiach, prípadne používajte minimálne množstvo vody.
 • Pokiaľ sa na podlahu dostane jedlo alebo nápoje, je nutné okamžite ich zotrieť, aby sa zamedzilo prípadnému trvalému poškodeniu alebo zafarbeniu.
 • K čisteniu používajte mop a utierku z mikrovlákna. Tradičné mopy sa môžu používať tiež, ale často zanechávajú na podlahe veľké množstvo vody.
 • Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov pri upratovaní môžete použiť napríklad špeciálny jemný Bona čistiťč na parkety alebo alebo sprejový mop Bona Spray Mop na drevené podlahy. Stačí nastriekať a zotrieť.
 • Aby ste zabránili poškriabaniu podlahy, ochráňte nohy stola a stoličiek vhodnými filcovými podložkami. Pri stoličkách s kolieskami sa odporúča použiť vhodnú podložku pod stoličku.

Ako udržiavať olejované drevené podlahy

Pre krásny vzhľad olejovaných drevených podláh je dôležité používať produkty presne určené pre tento typ podláh. Povrchové ošetrenie olejom na drevo je veľmi obľúbené, pretože vytvorí pekný vzhľad dreva, vyzdvihne jeho prirodzený charakter a teplo. Olej na drevo neposkytuje žiadnu priamu ochranu proti opotrebovaniu, ale pomáha odpudzovať vodu. Pri starostlivosti o tieto podlahy je potrebné dodržiavať všeobecné pravidlá čistenia drevených podláh, ktoré sme si uviedli vyššie. Pri bežnej dennej údržbe stačí podlahu vytrieť suchým mopom s použitím mikrovláknovej utierky Bona Dusting Pad, alebo povysávať. Pri vysávaní je potrebné použiť nadstavec na podlahu, aby sa predišlo škrabancom na podlahe. Raz za čas však musíme podlahu aj zotrieť a odstrániť prípadne nečistoty. Tie ľahko odstránite mopom a vhodným čistiacim prostriedkom pre tento typ podláh Bona Spray Mop Premium pre drevené podlahy. Na olejované podlahy sa používajú špeciálne jemné čističe, napr. Bona na olejované podlahy, ktoré majú správne pH (od 7- do cca 11). Prostriedky s nízkym pH rozpúšťajú olej a postupne ho vymývajú z podlahy.  Univerzálne čističe sa nesmú používať, pretože obvykle zanechávajú na povrchu matný povlak.

Každá drevená podlaha sa po určitom čase zašpiní a bežná údržba už nestačí, aby vyzerala stále dobre. Pri silnom znečistení je potrebné podlahu hĺbkovo vyčistiť. Toto čistenie môžete vykonať napríklad použitím čistiaceho stroja Bona Power Scrubber, ktorý efektívne a hĺbkovo vyčistí rôzne typy podláh. Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov pri strojovom čistení doporučujeme použitie čistiaceho prostriedku Bona Deep Clean Solutionalebo iného vhodného prípravku. Na ochranu a pravidelnú údržbu olejovaných podláh odporúčame pravidelne používať špeciálny olejový prípravok, tzv. refresher- Bona osviežovač olejovaných podláh, aby si dlho uchovali dokonalý vzhľad. Ak ste položili olejovanú podlahu v miestach, kde hrozí poliatie vodou, napríklad v kuchyni, nanesením osviežovača pridáte podlahám ochrannú vrstvu a zvýšite tým, ich životnosť.

Pri starostlivosti o olejované povrchy sa odporúča podlahu preolejovať aspoň jedenkrát ročne, v málo zaťažovaných priestoroch stačí olej obnoviť v dvoj- až troj ročných intervaloch. Zabráni sa tým absorbcii vody do pórov dreva a usadzovaniu nečistôt a prachu. Zlepší sa celkový vzhľad podlahy a zrenovujú sa prípadné zašednuté miesta na podlahe.

Ako udržiavať lakované drevené podlahy

Lakované povrchy sú vďaka ochrannej vrstve laku  odolnejšie proti oderu než olejované. Rovnako sú dobre chránené pred znečistením. Sú k dispozícii v niekoľkých stupňoch lesku, od úplného matu až po lesklý povrch. Tri vrstvy laku chránia podlahu pred vnikom nečistôt a tekutín. Tieto podlahy sú hygienické a ľahko sa udržiavajú čisté. Pri bežnej dennej údržbe stačí podlahu vytrieť suchým mopom alebo povysávať a zvyšné usadené nečistoty sa ľahko odstránia mopom a vhodným čistiacim prostriedkom pre tento typ podláh. Pri silnom znečistení je potrebné podlahu hĺbkovo vyčistiť rovnakým spôsobom, ako sme už spomínali vyššie pri olejovaných podlahách. Na zvýšenie ochrany povrchu podlahy sa používa leštenka, ktorá sa musí správne zvoliť podľa typu povrchovej úpravy. Pre udržanie lesklého vzhľadu môžete zvoliť napr. Bona leštenku-lesk, naopak, pre udržanie matného vzhľadu podlahy Bona leštenku- mat. V žiadnom prípade nepoužívajte pri čistení týchto podláh rôzne oceľové drátenky, agresívne rozpúšťadla a alkalické prípravky, ktoré by mohli lakovaný povrch poškodiť.

Ak si pri intenzívnom používaní na lakovaných podlahách všimnete známky opotrebovania, napr. ryhy alebo škrabance, odporúčame podlahu prebrúsiť na opätovne nalakovať. Prelakovanie dodá podlahe novú ochrannú vrstvu a vylepší jej súčasný vzhľad. Odstránia sa škvrny, škrabance, obnoví sa pôvodná krása dreva. Rovnako sa predĺži životnosť podlahy.

Prezrite si v našej galérii čistenie laminátovej podlahy pomocou čistiaceho stroja Bona Power Srubber 

function add_custom_label_link_with_tooltip() { ?>