Zavrieť

Žiadne produkty v košíku.

Obrázok tohto článku

Podlaha tvorí základ každého interiéru. Keďže nepatrí k interiérovým doplnkom, ktoré meníme podľa nálady kedykoľvek sa nám zachce, jej výber by mal byť starostlivo premyslený. Podlaha by mala byť v prvom rade kvalitná a s dlhou životnosťou. Voľbu podlahy je tiež potrebné prispôsobiť životnému štýlu a nárokom jednotlivých miestností.

 

Ak ste sa rozhodli pre výber laminátovej podlahy, určite oceníte vynikajúcu rovnováhu medzi odolnosťou, cenovou dostupnosťou a estetikou, ktorú tieto podlahy ponúkajú. Pri nákupe si však treba dať pozor a nenechať sa zlákať hneď najlacnejšou možnosťou. Nie všetky laminátové podlahy sú rovnaké a vhodné do všetkých priestorov. V obchodoch často nájdeme pri laminátových podlahách cenové rozdiely, ktoré súvisia do určitej miery aj s rozdielmi v kvalite. Prémiové laminátové podlahy sú síce drahšie, ale táto investícia sa určite oplatí.

Ak chcete investovať do najkvalitnejších laminátových podláh, ktoré obstoja v skúške času, je dobré vedieť, na aké vlastnosti a parametre sa pri kúpe podlahy zamerať. To vám pomôže vybrať si skutočne kvalitnú laminátovú podlahu.

1. Hrúbka podlahy

Jedným z prvých parametrov, ktoré treba zvážiť pri nákupe laminátovej podlahy, je jej hrúbka. Kvalitné laminátové podlahy majú hrúbku 8-12 mm. Väčšia hrúbka podlahy v prvom rade zvyšuje komfort pri chôdzi a rovnako klikový spoj je prirodzene pevnejší v zámkovej časti, čo ovplyvňuje životnosť podlahy. Hrubšia podlaha sa priamo úmerne svojej hrúbke aj menej prehýba a nekopíruje tak nerovnosti podlahy. Preto odporúčame hľadať laminátovú podlahu s hrúbkou minimálne 8 mm, ale ak vám to rozpočet dovoľuje, zvážte aj podlahu v hrúbke 10 mm alebo viac pre ešte lepšiu kvalitu a dlhú životnosť.

Hrubšie podlahy tiež lepšie absorbujú zvuky, takže v bytoch s malými deťmi je vždy vhodnejšie zvoliť si hrubšiu podlahu. Rovnako, ak používate v interiéri kolieskové stoličky, je lepšie zvoliť hrúbku podlahy minimálne 8 mm pre zmiernenie poškodenia podlahy tlakom. Hrubší laminát tiež realistickejšie napodobňuje vzhľad dreva alebo kameňa.

2. Záťažová trieda

Dôležitým ukazovateľom kvality a spoľahlivosti, ktorý treba zobrať do úvahy pri výbere laminátovej podlahy je označenie triedy záťaže. Je dôležité vedieť, aká záťaž bude vyvíjaná na podlahu v konkrétnej miestnosti. Podľa normy EN13329 sa laminátové podlahy delia do tried: 21, 22, 23, 31, 32, 33 a 34. Dnes sú už podlahy v triedach záťaže 21- 23 menej populárne a používajú sa výlučne v obytných priestoroch. Naopak, podlahy v triedach záťaže 31- 33 patria medzi veľmi vyhľadávané, nakoľko môžu byť používané ako v obytných, tak aj v komerčných priestoroch.

Laminátové podlahy sú klasifikované pre rôzne úrovne využívania podľa normy EN 13329. V našej ponuke laminátových podláh EGGER nájdete podlahy v triede záťaže 31,32,33 s odolnosťou proti oderu AC3, AC4, AC5.

Použitie v obytných priestoroch:

  • Trieda záťaže 21–  podlaha je vhodná pre obytné priestory s malým, alebo občasným zaťažením, napr. spálne, hosťovské izby
  • Trieda záťaže 22–  podlaha je vhodná pre obytné priestory s bežným používaním, napr. obývačka
  • Trieda záťaže 23–  podlaha je vhodná pre obytné priestory s intenzívnym používaním, napr. kuchyňa, chodieb

Použitie vo verejných a komerčných priestoroch:

  • Trieda záťaže 31– podlaha je vhodná pre všetky obytné priestory a komerčné priestory s miernou záťažou, napr. pre hotelové izby
  • Trieda záťaže 32– podlaha je vhodná pre všetky obytné priestory a komerčné priestory s bežnou záťažou, napr. čakárne, kancelárie, predajné plochy
  • Trieda záťaže 33 – podlaha je vhodná pre všetky obytné priestory a komerčné- verejné priestory s vysokou záťažou, napr. kancelárie, školské triedy, zdravotnícke zariadenia

Z našich skúseností môžeme povedať, že ideálnou voľbou z hľadiska pomeru ceny a kvality je laminátová podlaha v triede záťaže 32. Samozrejme, ak ste aktívnou rodinou s hravými malými deťmi, za zváženie stojí aj trieda 33, ktorá ešte viac odolá padajúcim hračkám a iným predmetom. Do komerčných priestorov odporúčame zamerať sa na triedu záťaže 33 až 34.

3. Trieda oderu (AC)

Hodnota AC (trieda oderu) vyjadruje celkovú odolnosť laminátovej podlahy pri rôznej prevádzke. To znamená, ako dobre znáša podlaha každodennú záťaž. Pohybuje sa v rozmedzí od AC1 (pre minimálne zaťažované priestory) po AC6 (pre vysoko frekventované komerčné priestory). Pre domáce použitie je veľmi dobrou voľbou laminátová podlaha s hodnotením AC4, ktoré ponúka dostačujúcu kvalitu a odolnosť. V oblastiach s vysokou premávkou sa však pre optimálny výkon odporúča vyberať podlahu s hodnotením AC4 až AC6.

4. Odolná nášľapná vrstva

Kvalitná laminátová podlaha sa vyznačuje tým, že dekoračný papier je chránený vrstvou laminátu. To zaručí, že má podlaha silnú nášľapnú vrstvu, ktorá je vysoko odolná proti poškriabaniu, škvrnám, nárazom a všeobecnému opotrebovaniu. Naopak, niektorí výrobcovia používajú lacnejšiu verziu, kde nahrádzajú vrstvu laminátu niekoľkými vrstvami laku a takýto povrch potom nedosahuje vysokú oderuvzdornosť.

5. Materiál jadra (nosná doska)

Materiál použitý v základnej vrstve laminátovej podlahy môže ovplyvniť jej kvalitu a výkon. Kvalita nosnej dosky je preto rozhodujúca pre pevnosť laminátu. Vysokokvalitné lamináty majú HDF nosič ( High Density Fibreboard = vysoko hustá vláknitá doska), ktorý poskytuje podlahe pevný základ.

Drevovláknitá doska (DVD) je doska (doskový materiál) na báze dreva, ktorá je hrubá najmenej 1,5 mm a je vyrobená z vlákien dreva alebo iných lignocelulózových materiálov pôsobením tepla a tlaku. Väzba vlákien vzniká buď splsťovaním vlákien a ich prirodzenou vlastnosťou adhézie, alebo pridaním syntetického spojiva k vláknam. Doska môže obsahovať ďalšie prísady. Na zvýšenie pevnosti, odolnosti voči vlhkosti, ohňu, hmyzu, hnilobe alebo na zdokonalenie iných vlastností možno v priebehu výroby pridávať spojivá a iné komponenty.

Klasifikácia DVD dosiek podľa hustoty materiálu:

  • 150-550 kg/m³ ULDF – ultra ľahké vláknité dosky
  • 550-650 kg/m³ LDF – ľahké vláknité dosky
  • 350-800 kg/m³ MDF – polotvrdé (stredne zhustené) vláknité dosky
  • > 800 kg/m³ HDF – vysoko zhustené vláknité dosky

Pri výrobe plávajúcich podláh na báze dreva sa najčastejšie stretávame s použitím drevovláknitých dosiek (HDF). Čo je to vlastne HDF doska?

HDF (High Density Fibreboard) je mimoriadne tvrdá drevovláknitá doska s vysokou hustotou (nad 800 kg/m3) vyrábaná prevažne z drevných vlákien ihličnatých drevín. Materiál na výrobu HDF dosiek sa získava z piliarskych produktov a zvyškových materiálov drevospracujúceho priemyslu, ako sú napr. drevná štiepka, piliny alebo drevená buničina. HDF dosky sú tenké s hrúbkou medzi 3- 12 mm.

Drevná štiepka                                                                              Drevné vlákna

 

Proces výroby prebieha lisovaním drevných vlákien za vysokého tlaku a teploty s prídavkom lepidla (spojív) a syntetických živíc do ultra hustého jadra. Vzniká tak pevný a odolný materiál, ktorý je rozmerovo stabilný, hladký, kompaktný, odolný v ťahu a ohybe. Použitá živica mu dodáva vyššiu odolnosť voči vlhkosti. HDF je vyrobená približne z 90 % z drevných vlákien, 7% lepidla a 3% tvoria živice. Presný podiel resp. receptúru si každý výrobca stráži. Pred lisovaním sa do materiálu pridávajú aj ďalšie komponenty, ktoré menia vlastnosti konečného materiálu, ako sú už vyššie spomínané živice, vodoodpudivé látky a pod. Tento spôsob výroby HDF umožňuje výrobcom vyrábať laminátové podlahy veľmi udržateľným spôsobom a šetriť tak lesné zdroje. HDF možno považovať za „zelený“ alebo šetrný produkt k životnému prostrediu.
 
HDF dosky sa v súčasnosti používajú vďaka svojej vynikajúcej kvalite na výrobu HDF nosičov (tzv. jadra alebo nosnej vrstvy) prevažne v laminátových podlahových produktoch, nakoľko dokážu odolať veľkému zaťaženiu, sú rozmerovo stabilné a môžu sa povrchovo upravovať laminovaním, dýhovaním alebo lakovaním. Nemecký výrobca EGGER používa pri výrobe laminátových, korkových a kompozitných podláh výhradne HDF nosiče.
Zloženie laminátovej podlahy EGGER:  1– Vysoko odolný povrch
                                                                     2– Vrstva dekoru
                                                                     3– Nosná doska HDF Quell Stop Plus
                                                                     4– Protiťahový papier

Tvrdšie jadro pre väčšiu odolnosť podlahy

Výrobný proces HDF nosičov vytvára pevnejší materiál ako napríklad tradičné preglejkové jadro, ktoré pozostáva z nepárneho počtu tenkých vrstiev dreva zlisovaných do kríža. Vďaka pevnosti a tvrdosti jadra HDF je celý kus konštruovanej podlahy odolnejší. To znamená väčšiu odolnosť voči preliačeninám pri vyššom zaťažení podlahy alebo iným formám opotrebovania, čo môžeme považovať za jednu z najväčších výhod HDF jadra (nosiča) v tvrdých podlahách na báze dreva.

HDF nosiče sú odolné voči vlhkosti, nie sú však vodotesné

Štandardné HDF nosiče sú odolné voči bežnej vlhkosti práve vďaka ich vysokej hustote, ale je potrebné vedieť, že nie sú vodotesné. Materiál je oveľa menej porézny ako bežné drevo, takže v doske je menej miesta pre vlhkosť. Vodeodolnosť povrchu sa zvyšuje ošetrením povrchu napr. lamináciou ako je to v prípade laminátových podláh. Aj napriek tomu by sa laminátové podlahy s HDF nosičom nikdy nemali utierať príliš veľkým množstvom vody a mali by sa čistiť iba vlhkou handrou. Rozliata tekutina (v závislosti od množstva) môže spôsobiť trvalé poškodenie podláh, ak nie je voda zotretá v krátkom čase. Ak máte nainštalovanú podlahu s HDF nosičom, treba si dávať pozor napr. na úniky vody z kuchynských odtokov, deravé kvetináče pre izbové rastliny, mokré topánky uložené na podlahe a pod.

HDF nosiče novej generácie- Aqua+ a GreenTec odolávajú vode až 72 hodín

Poprední výrobcovia dnes už vo svojom výrobnom procese myslia aj na zákazníkov, ktorí preferujú vodeodolné podlahy.  Laminátové podlahy AQUA+ a kompozitné podlahy GreenTec s vodeodolnou nosnou doskou HDF nájdete u popredného nemeckého výrobcu značky EGGER. Pri ich výrobe je do nosičov pridávaný iný pomer lepidla a živíc a zároveň má tento nosič vyššiu hustotu v kg/m3 ako bežné HDF nosiče. Výsledkom je hrúbkové napúčanie podlahy až 3- krát nižšie ako pri bežných HDF nosičoch. V kombinácii s tesným klikovým zámkom Clic it!   tak tieto podlahy spoľahlivo odolávajú vode až 72 hodín a môžu sa čistiť aj parným čističom. Túto výhodu výrobca EGGER pretavil aj do rozšírených garančných podmienok, pričom na tieto podlahy poskytuje  25 ročnú garanciu pri použití v obytných priestoroch.

MDF vs. HDF

MDF a HDF sú v súčasnosti dva z najtrendovejších materiálov v oblasti spracovania dreva. MDF (Medium Density Fibreboard) sú drevovláknité dosky strednej hustoty vyrábané rovnakým spôsobom ako HDF dosky. Obe sú vyrobené kombináciou drevných vlákien a lepidla pod vysokým tlakom a teplom a sú vhodnou alternatívou k skutočnému drevu. Recyklovaný charakter ich konštrukcie ich robí šetrnými k životnému prostrediu. V čom sú teda odlišné?

Vyššia hustota HDF dosiek ich predurčuje na použitie v produktoch, ktoré plnia nejakú nosnú konštrukčnú úlohu, nakoľko majú vysokú hustotu a pevnosť v tlaku. Naopak ľahšie MDF materiály sa používajú na výrobu dielcov (napr. soklové lišty, kuchynské dvierka a pod.), na ktoré nie je kladená požiadavka na vysokú pevnosť v tlaku (ako je to v prípade podláh). MDF dosky majú zároveň pri ich väčšej hrúbke nižšiu hmotnosť. Väčšina soklových líšt sa vyrába práve z MDF dosiek. Povrch MDF líšt môže mať rôzne úpravy. Napríklad kombinácia dýhy a MDF môže vytvoriť ilúziu skutočného dreva, čo často využívajú aj výrobcovia soklových dýhovaných líšt. Značka EGGER ponúka kvalitné soklové lišty   z MDF materiálu. Povrch líšt je potiahnutý vodoodpudivou fóliou s drevodekorom alebo v bielom prevedení.

MDF soklová lišta EGGER

 

6. Stálofarebnosť- odolnosť voči UV žiareniu

V závislosti od pôdorysu miestnosti môžu byť určité časti plochy podlahy pravidelne vystavované slnečnému žiareniu. Slnečné svetlo, ktoré preniká do miestnosti obsahuje obzvlášť veľa ultrafialového svetla, ktoré má na farebný pigment ničivé účinky. Výrobcovia kvalitných laminátových podláh využívajú pri výrobe metódy, ktoré tento proces zastavujú. Na kvalitnej laminátovej podlahe vďaka tomu nevznikajú žiadne optické nepravidelnosti.

7. Kvalitný uzamykací systém

Uzamykací systém je spôsob, akým dosky do seba zapadajú počas inštalácie. Kvalitný klikový systém je veľmi dôležitý pre správnu funkčnosť a dlhodobo atraktívny vzhľad podlahy. Musí byť stabilný v tlaku aj v ťahu, musí byť bezpečný, ľahko sa používať a zároveň pevne priliehať, aby sa zabránilo vzniku medzier a posunutiu dielcov. Veľa výrobcov laminátových podláh dnes používa tzv. „Fall Down“ systémy, ktoré sú častokrát oslabené pri vertikálnom zaťažení na krátkom spoji. Preto odporúčame zamerať sa pri výbere podlahy aj na tento parameter.

Laminátové podlahy od nemeckého výrobcu EGGER sú vybavené kvalitným inštalačným systémom Clic it! Plnohodnotné „MDF pero“ na krátkej strane je po zakliknutí pevne vsadené v drážke a bráni dvom susediacim podlahovým panelom vytvárať akýkoľvek pohyb pri vertikálnom tlakovom zaťažení. Z daného dôvodu nedochádza k prešmykovaniu/ treniu dvoch dielcov a vytváraniu výškových presadení. Vysoká tesnosť profilu a optimálne zosadenie lamiel poskytujú dodatočnú ochranu proti vlhkosti.

8. Prepracovaná povrchová úprava a textúra

Vysokokvalitné laminátové podlahy majú prepracovanú povrchovú úpravu s kresbou a štruktúrou dreva, ktorá vyzerá ako skutočné drevené podlahy. Sú dostupné v rôznych možnostiach úpravy povrchu, aby vyhovovali vašim potrebám- ako hladké, reliéfne, kartáčované a pod. Na prvý pohľad vyzerajú lepšie, ako lacné laminátové podlahy. Čím vyššie je rozlíšenie fotografických výtlačkov na vrstve dekoru, tým sú realistickejšie prvky ako kresba dreva alebo textúra dlaždíc a kameňa. Nekvalitné laminátové podlahy vyzerajú menej autenticky a dajú sa rozoznať pri pohľade z tesnej blízkosti.

Synchronizované povrchy- prvotriedne laminátové podlahy majú tiež synchronizovaný povrch. To znamená, že pri dopade slnka na podlahu nie je vidieť len lesklú plochu podlahy, ale je vidieť jej textúru (gravír povrchu), čím daný povrch pôsobí ešte autentickejšie a lepšie imituje drevenú podlahu.

9. Odolnosť voči vode

Bežné laminátové podlahy sa zvyčajne neodporúčajú do vlhkých priestorov, ako sú napr. kúpeľne, chodby a kuchyne. Niektoré vysokokvalitné lamináty však majú vlastnosti odolné voči vode. Tieto laminátové podlahy majú špeciálne povrchové úpravy alebo nosné dosky, ktoré sú navrhnuté a prispôsobené tak, aby odpudzovali vlhkosť a zabránili deformácii a napúčaniu podlahových dosiek. Preto, ak máte obavy z vlhkosti vo vašej domácnosti, hľadajte možnosti vodeodolného alebo vodotesného laminátu (napr. vodeodolné laminátové podlahy EGGER Aqua+ alebo podlahy EGGER Laminát Aqua Clic it!).

10. Špeciálne úpravy povrchu

Špeciálne úpravy na povrchu laminátových podlahách ešte viac vylepšujú ich skvelé vlastnosti. Antistatická a antibakteriálna úprava, ako aj povrch odolný proti pošmyknutiu zlepšujú komfort bývania.

Protišmykový povrch– dôležitosť protišmykových vlastností by sa pri výbere podlahovej krytiny nemala podceňovať. Nielenže zlepšujú pocit pri chôdzi po vašom dome, ale zároveň robia váš domov aj bezpečnejším. Už samotné výraznejšie povrchové štruktúry dodávajú podlahám nielen autentický charakter, ale tiež zaručujú lepšie protišmykové vlastnosti. Ak máte malé deti, je dobré si uvedomiť, že lacnejšie, nekvalitné laminátové podlahy s hladkým a klzkým povrchom môžu predstavovať väčšie nebezpečenstvo pošmyknutia a pádu. Laminátové podlahy označené protišmykovým povrchom R10 (napr. vybrané dekory podláh EGGER Laminát) ešte viac zaručujú zvýšenú bezpečnosť a komfort pri chôdzi. Podlahy označené R10 môžu byť použité aj v hoteloch, reštauráciách, ako aj pracoviskách s vysokým nebezpečenstvom pošmyknutia.

Antistatický povrch- laminátové podlahy, ktoré sú vybavené antistatickou technológiou znižujú elektrické výboje na minimum . Pre pokojný pocit z bývania by sa teda na antistatickej krytine šetriť nemalo. Náhly výboj pri veľmi nízkej intenzite prúdu nepredstavuje síce žiadne nebezpečenstvo pre zdravie, ale pravidelné ľaknutie spôsobené nábojmi a výbojmi negatívne ovplyvňuje kvalitu života. Podlahy EGGER sú vybavené touto technológiou a znižujú náboj pri chôdzi.

Antibakteriálny povrch- odpudzuje prach, nečistoty a baktérie, ktoré by sa mohli usádzať na povrchu podlahy, čo prispieva k vytváraniu zdravšieho a hygienickejšieho prostredia. Laminátové podlahy sú veľmi vhodné aj pre alergikov.

11. Záruka výrobcu

Spoľahlivým ukazovateľom kvality je aj záruka, prípadne garancia, ktorú ponúka výrobca podlahy. Na kvalitné laminátové podlahy sa vzťahuje značná záruka, ktorá sa často pohybuje od 15 do 25 rokov pre súkromné obytné priestory. Nezabudnite si preto pred kúpou pozorne prečítať záručné podmienky platné pre konkrétnu podlahu, pretože vám môžu poskytnúť prehľad o očakávanej životnosti a odolnosti produktu. Dlhšia záručná doba môže byť indikátorom vyššej kvality, pretože odráža dôveru výrobcu v trvanlivosť produktu.

12. Reputácia značky

Výber laminátových podláh na trhu je obrovský. V obchodných reťazcoch často nájdeme lacné laminátové podlahy, ktorých pôvod je neistý. Ak nám skutočne záleží na zdravom bývaní a chceme sa v čo najväčšej miere vyhnúť škodlivým látkam obsiahnutým v podlahách, mali by sme za zaujímať o ich zloženie a pôvod. Pri kúpe verte aj svojmu inštinktu. Laminátová podlaha, ktorá neobsahuje škodlivé látky vydáva pri otvorenom balení len jemnú vôňu pilín. Akýkoľvek zápach lepidla alebo farby, by vás mal upozorniť, že niečo nie je v poriadku. Preto je dobre zamerať sa pri kúpe na overené značky, ktoré garantujú výrobu laminátových podláh bez obsahu škodlivých látok, bez PVC a drevo na ich výrobu pochádza z certifikovaného udržateľného lesného hospodárstva. Dobrým ukazovateľom je aj udelená pečať kvality Blue Angel.

Pred kúpou preto dôkladne preskúmajte reputáciu značky laminátových podláh, o ktorej uvažujete. Uznávané značky s dlhou históriou výroby vysokokvalitných produktov (napr. spoločnosť EGGER) budú bezpečnou voľbou. Prečítajte si recenzie a hľadajte odporúčania od priateľov alebo rodinných príslušníkov, ktorí majú skúsenosti s kvalitnými laminátovými podlahami.

function add_custom_label_link_with_tooltip() { ?> function add_custom_label_link_with_tooltip() { ?>