Zavrieť

Žiadne produkty v košíku.

Obrázok tohto článku

Podlaha vo veľkej miere ovplyvňuje celkovú atmosféru interiéru. Zaberá najväčšiu plochu a nedá sa vymeniť tak ľahko ako napríklad „okukaná“ pohovka. Pri jej výbere myslite na niekoľko faktorov, aby ste s ňou boli spokojní natrvalo.

Laminát

Laminátové podlahy sa veľmi ľahko a rýchlo montujú a verne imitujú drevo, preto patria medzi najpoužívanejšie krytiny. Dajú sa kombinovať s podlahovým kúrením, pri montáži však treba vybrať správnu podložku. Vrchná časť máva ochrannú vrstvu proti škrabancom a jadrá drevotrieskových dosiek zasa poskytujú dobrú ochranu proti padajúcim predmetom.

Zdroj: HüBSCH

Vodotesná základová doska chráni proti navlhnutiu povrchu. Kvalitné laminátové podlahy neblednú a sú ošetrené antistatickou vrstvou, ktorá eliminuje elektrostatické výboje a odpudzuje prach. Sú nenáročné na údržbu a vhodné do každej miestnosti od kúpeľne až po detskú izbu.

+ nízka cena, nenáročná údržba, ľahká montáž, množstvo dekorov, vhodná pod podlahové kúrenie a pre alergikov

– tvrdý chladný povrch, zložitejšia renovácia, horšia zvuková izolácia

Drevo

Drevená podlaha v podobe dosiek alebo parkiet je obľúbená a vyhľadávaná pre svoj prírodný vzhľad a kvalitu, keďže drevo má výborné tepelné a izolačné vlastnosti, dlhú životnosť a je vhodné pre alergikov. Je pocitovo teplá, mäkká a príjemná na dotyk. Pri poškodení sa dá pomerne ľahko opraviť. Pri ukladaní treba počítať s tým, že „čerstvé“ drevo ešte môže pracovať a časom sa mierne rozostúpiť. Je preto dobré, keď sa aspoň
deň-dva aklimatizuje v priestore, v ktorom sa bude ukladať. Po uložení sa podlaha prebrúsi a natrie. Drevená podlaha má široké využitie v interiéri aj exteriéri a v poslednom čase sa používa aj v kúpeľniach, tam však pozor na dobré odvetranie.

+ dlhá životnosť, príjemná na dotyk, možnosť opravy, vhodná pre alergikov

– vyššia cena, citlivosť na vlhkosť, nutnosť údržby, riziko poškriabania

Zdroj: dnatelier

Korok

Korkové podlahy sú ekologické, teplé a mäkké, príjemné na dotyk a majú výborné tepelno- a zvukovoizolačné vlastnosti. Okrem toho sú ľahké, pružné, nenasiakavé a odolné proti plesniam a chemikáliám. Z hľadiska tepelnej pohody a pohodlnej chôdze patria medzi najkomfortnejšie. Korok výborne pohlcuje zvuk a vibrácie, čím šetrí naše kĺby a chrbticu. Nepriťahuje prach a nečistoty, čo zasa ocenia domácnosti s alergikmi. Korková podlaha je vhodná do takmer všetkých miestností, dokonca aj do kúpeľne. Chráni ju vrchný náter laku. Ľahko sa udržiava a dá sa klásť aj na podlahové kúrenie.

+ ekologická, tichá a teplá, vhodná pre alergikov, odolná proti plesniam, vhodná na podlahové kúrenie

– vyššia cena, ľahšia možnosť poškodenia, najmä v domácnosti so zvieratami

Zdroj: M-Kvadrat

Vinyl

Vinylové dielce sú mimoriadne odolné, príjemné na dotyk a nezruinujú váš rodinný rozpočet. Podlahy z vinylu môžu mať podobne ako laminátové akýkoľvek vzor, najčastejšie však imitujú vzhľad dreva, kameňa alebo dlažby. Typická je pre ne hrubá povrchová vrstva s plastickou štruktúrou, vďaka ktorej je napodobenie daného povrchu skutočne verné. Platí, že vrstva so vzorom by mala mať vysoké rozlíšenie, aby mala podlaha skutočne realistický vzhľad. Ľahko sa kladú, čistia, sú rozmerovo stále, majú antistatické a protišmykové úpravy a vysokú tepelnú vodivosť, sú teda vhodné aj pri podlahovom kúrení.

+ nízka cena, príjemná na dotyk, dobré izolačné vlastnosti, ľahká údržba, antibakteriálna, vhodná na podlahové kúrenie

– ekologická záťaž, možnosť poškodenia preseknutím, kratšia životnosť

Zdroj: Gerflor

Koberec

Koberce dokážu zútulniť, oživiť či prehriať priestor tak ako žiadna iná podlahovina. Nie sú prekážkou ani v domácnostiach s alergikmi. Výskumy dokazujú, že v miestnostiach s kobercami je o polovicu nižšia koncentrácia jemných prachových častíc ako v tých bez kobercov.

Pri výbere je najdôležitejšie to, do ktorej miestnosti ho plánujete položiť, a teda ako často si bude vyžadovať údržbu. Koberce najvyššej kvality sú vyrobené z vlny. Vďaka prírodnému lanolínu majú vlákna väčšiu pružnosť a tvarovú pamäť. Dobre tlmia hluk a udržiavajú prirodzenú vlhkosť prostredia. Znesú podstatne vyššiu záťaž ako umelé koberce.

+ komfort pri chôdzi, prijateľná cena, dobré tepelné a zvukovoizolačné vlastnosti

– kratšia životnosť, prácnejšia údržba, nasiakavosť

Zdroj: iStock

Kobercové štvorce

Pôvodne boli určené najmä do administratívnych priestorov, kancelárií či predajní, pre ich variabilitu, odolnosť a pomerne jednoduchú montáž sa však čoraz častejšie objavujú aj v domácnostiach. V detskej izbe môžete pomocou kobercových štvorcov vytvoriť pestrý farebný vzor podľa svojej predstavy a uplatnenie si nájdu aj v podkroví, kde sa horšie manipuluje s rozmernými rolami či škatuľami. Štvorce s rozmerom 50 × 50 cm sú rozmerovo stále a k podkladu sa najčastejšie lepia obojstrannou páskou. V prípade poškodenia či znečistenia koberca sa zasiahnuté časti jednoducho odlepia a nahradia novými.

+ praktickosť, variabilita farieb a vzorov, jednoduchá montáž, nevlnia sa, akustický komfort, vhodné na podlahové kúrenie

– vyššia váha, prácnejšia údržba, nasiakavosť

Zdroj: Trettford

Epoxidová liata podlaha

Kedysi sa používali najmä v priemysle, vďaka svojim výhodám však liate podlahy zavítali aj do interiérov bytov a domov. Vytvárajú dokonale hladký povrch a absencia škár uľahčuje ich údržbu. Podlahové kúrenie nie je prekážkou, keďže tieto podlahy sú len okolo 3 mm hrubé. Ich povrch je na dotyk teplý a jemný a hodí sa prakticky do ktorejkoľvek miestnosti.

Odporúča sa povrchová úprava špeciálnym lakom, ktorý podlahe zvýši odolnosť proti poškriabaniu a zmatneniu. Polyuretánová podlaha je pocitovo mäkšia ako epoxidová a nanáša sa v hrubšej vrstve, asi 3-4 mm. Používa sa v miestnostiach s vyššou záťažou.

+ jednoduchá údržba, odolnosť proti chemikáliám, ideálna na podlahové kúrenie

– časovo náročnejšia realizácia, viditeľnosť poškodení a ich náročnejšia oprava

Zdroj: iStock

Cementová liata podlaha

Dizajnéri v súčasnosti radi používajú betón najmä v modernom interiéri. Na podlahu so vzhľadom betónu sa používa najčastejšie špeciálna cementová zmes, ktorá sa ľahko nanáša nielen na podlahy, ale i na steny. Je hladká, odolná, nemá škáry a hodí sa nielen do moderného interiéru.

Mimoriadne vhodná je takáto podlaha do kúpeľní, konkrétne priamo do sprchovacieho kúta. Nanáša sa v niekoľkých vrstvách a nemusí byť nutne sivá, môžete si vybrať z rôznych odtieňov. Na záver sa lakuje matným alebo lesklým lakom, ktorý okrem efektu ochráni povrch pred škrabancami.

Zdroj: iStock

+ ľahká, hladká, dobre sa udržiava, vhodná na podlahové kúrenie, vysoká mechanická odolnosť

– vysoká cena, tvrdosť, chladná na dotyk

Dlažba

Keramická dlažba je mimoriadne praktická a cenovo prístupná. Rýchlo sa zahreje a je príjemná na dotyk. Nevýhodou je, že v období, keď sa nekúri, je podstatne chladnejšia ako iné typy podláh. Používa sa najmä do predsiení, kuchýň, kúpeľní, ale aj obývacích izieb, keďže dnešný výber dlažieb je naozaj široký a ponúka pestré dekory imitujúce drevo, textílie, kameň, betón, koberce či tapety. Keramická dlažba navyše nie je taká náročná na prípravu podkladu ako napríklad vinylová podlaha, ktorá sa lepí, alebo liate podlahy.

Zdroj: Domus Nova Atelier

+ nízka cena, neobmedzená životnosť, ekologickosť, jednoduchá údržba, veľmi vhodná na podlahové kúrenie, pre alergikov

– tvrdá a bez podlahového kúrenia chladná na dotyk

Zmena podlahy farbami

V prípade, že sa vám vaša podlaha už zunovala, ale na rozsiahle rekonštrukcie „od podlahy“ nemáte chuť, čas ani rozpočet, vyskúšajte jednoduchšie a rýchlejšie riešenie, ktoré má navyše veľký efekt. Premaľujte pôvodnú podlahu pomocou kriedových farieb a šablón a výsledok vás ohromí. Pôvodnú podlahu pred samotným maľovaním dôkladne vyčistite, a pokiaľ ide o dlažbu, pokojne aj vypieskujte, aby vám farba pekne chytila.

Pred Zdroj: iStock

Veľký výber šablón rôznych tvarov a veľkostí nájdete v rôznych webových obchodoch pre tvorivých ľudí, ale my v redakcii máme osobné a veľmi dobré skúsenosti s obchodíkmi navidieku.sk a sfarbami.sk, ktorých majiteľky predávajú nielen šablóny a kriedové farby, ale ponúkajú aj množstvo inšpirácií a poradenstvo, ako s farbami aj šablónami pracovať, aby bol výsledok dokonalý.

Po. Zdroj: iStock

Na fotkách vidno, ako sa vďaka šablónam a vhodne zvoleným farbám dokáže jedno staré nepekné linoleum premeniť na „maľovaný koberec“ a dať miestnosti celkom inú atmosféru. Ideálnym povrchom na maľovanie kriedovými farbami linoleum celkom nie je, hoci farba drží aj na ňom. Vhodné sú tie porézne nasiakavé, ako napríklad drevo či betón.

function add_custom_label_link_with_tooltip() { ?>