Zavrieť

Žiadne produkty v košíku.

Obrázok tohto článku

Máte doma drevenú podlahu? Potom ste si určite všimli, že v interiéri pôsobí veľmi príjemne a jej krásny prirodzený vzhľad je jedinečný. S drevenou podlahou si môžete užívať kúsok skutočnej prírody priamo vo vašom domove.

Kvalitné drevené podlahy majú povrchové úpravy (olej, lak, vosk), ktoré chránia podlahu pred vodou, škvrnami a poškriabaním. Vďaka tomu dokážu odolávať bežnému životu, ktorý sa na nich odohráva a zachovať si dlhodobo pekný vzhľad. Niekedy sa však môže stať, že nesprávnymi návykmi starostlivosti o drevenú podlahu alebo neopatrným posúvaním nábytku po podlahe dôjde k vzniku nechcených a zbytočných škrabancov.

V nasledujúcich riadkoch vám preto prinášame tipy a opatrenia, ktoré môžete urobiť, aby ste predišli ich vzniku. Stačí vykonať zopár malých praktických zmien.

 

1. Pravidelne upratujte vonkajšie vstupné priestory

Pri vstupe do domu môžu ľudia alebo zvieratá priniesť dovnútra rôzne nečistoty. Preto sa odporúča upratovať a udržiavať čisté aj vonkajšie priestory, ako sú vchody okolo predných a zadných dverí, garáže a terasy. Pravidelné zametanie týchto priestorov vám pomôže znížiť množstvo nečistôt, ktoré by sa mohli dostať do vášho domu.

 

2. Vyzúvajte sa

Topánky s tvrdými podpätkami a podrážkami (futbalové kopačky, lodičky), ako aj tenisky s mäkkou podrážkou môžu byť rizikom pre vašu podlahu. Je dôležité zabezpečiť, aby špina a kamienky z topánok nepoškodili drevené podlahy. Ak si pri vstupe do domu nevyzujete topánky, budete tieto nečistoty roznášať po podlahe. Zachytené kamienky v podrážke môžu pôsobiť na podlahu ako brúsny papier a zanechať na nej škrabance. Najlepším riešením je preto vyzuť si topánky v predsieni a pohybovať sa vo vnútri po drevenej podlahe v papučiach.

 

3. Na ochranu drevenej podlahy v oblastiach s vyššou premávkou používajte koberčeky, rohožky a behúne

Koberčeky a behúne sú skvelým spôsobom, ako ochrániť podlahu a zároveň vniesť do interiéru štýlový prvok. Môžete ich použiť všade tam, kde sú vaše drevené podlahy najviac namáhané. Využijete ich napríklad na ochranu väčších plôch, kde sa často presúva nábytok- v jedálni alebo v domácej kancelárii. Rohože sa odporúčajú umiestniť aj vonku pred vstupné dvere, aby si vaši hostia a rodina mohli oprášiť topánky predtým, ako vstúpia dovnútra. Ďalšou ich funkciou je aj to, že zachytávajú špinu a úlomky, ktoré rozfúka vietor. Vo vstupnej chodbe môžete umiestniť druhý mäkší koberec, ktorý pomôže zachytiť ďalšie nečistoty, vodu, piesok a soľ z topánok. Tým sa minimalizuje prenos týchto nečistôt ďalej na podlahu.

 

4. Použite ochranné podložky pod nábytok

V oblasti starostlivosti o drevenú podlahu sú nábytok a stoličky často prehliadané, ako potenciálne zdroje poškriabania podlahy. Ak nie sú nohy stoličiek, pohoviek, barových stoličiek a konferenčných stolíkov chránené vhodnými podložkami, môžu pri častom posúvaní na podlahe zanechať škrabance. Aby ste ochránili vašu podlahu, nalepte na nohy všetkých stoličiek a ďalšieho nábytku filcové podložky ešte predtým, ako ich umiestnite na podlahu. Sú efektívnym a spoľahlivým riešením. Tieto mäkké podložky tlmia kontakt medzi drevom a nohami nábytku. Ak máte priamo na podlahe umiestnené aj iné predmety, ako napr. kvetináče, môžete aj na ne nalepiť podložky. Nalepovacie filcové podložky sa predávajú v rôznych tvaroch, farbách a veľkostiach. Ľahko ich tak prispôsobíte svojim potrebám. Keď sa opotrebujú, odporúča sa ich čo najskôr vymeniť, pretože stlačené vlákna strácajú ochranné schopnosti – deje sa to najmä pri stoličkách, ktoré sa často používajú. Pravidelne ich kontrolujte a čistite od nánosov prachu, pretože filc sa môže znečistiť a pôsobiť na podlahu abrazívne. Filcové podložky na nábytok sa výborne hodia aj na ochranu laminátových a vinylových podláh.

V obývacej izbe sa môže stať, že vaše deti budú skákať po pohovke alebo sa po dlhom pracovnom dni zvalíte na svoje obľúbené kreslo. Tieto typy akcií spôsobia malé pohyby nábytku po podlahe. V tomto scenári môžu dobre fungovať napr. gumové podložky, ktoré pomôžu obmedziť pohyb pohovky alebo kresla.

 

5. Nábytok pri premiestňovaní nikdy neposúvajte po zemi

Ak potrebujete premiestniť nábytok, zavolajte si radšej niekoho na pomoc. Posúvaním nábytku priamo po podlahe môže dôjsť k jej poškodeniu. V prípade posunu ťažkých nábytkových kusov sa môže podlaha ešte viac poškriabať. Preto odporúčame nábytok nadvihnúť a opatrne preložiť na určené miesto.

 

6. Udržiavajte drevenú podlahu vždy čistú

Pravidelné čistenie drvených podláh je jedným z najlepších spôsobov, ako znížiť riziko poškriabania. Keď sa nečistoty hromadia na podlahe, zvyšuje sa možnosť vzniku drobných škrabancov. Ak sa po znečistenej podlahe posunú stoličky alebo nábytok, môžu poškriabať podlahu (aj keď majú pod sebou filcové podložky).

 

V prípade drevených podláh je dôležité používať na údržbu nástroje a špeciálne čistiace prostriedky, ktoré sú šetrné k drevu a jeho povrchovej úprave. Určite sa vyhnite tuhým štetinovým metlám. Na denné zametanie podlahy môžete použiť mäkkú metlu, mop určený na suché upratovanie alebo si môžete kúpiť vysávač, ktorý je vhodný na podlahy z tvrdého dreva. Drevená podlaha sa nesmie umývať mokrým mopom. Odporúčajú sa striekacie mopy, ktorými na podlahu nanesiete minimálne množstvo čistiaceho prostriedku a zotriete.

 

7. Na kancelárskych stoličkách používajte kolieska bezpečné pre drevenú podlahu

Ak na drevenej podlahe používate kancelársku stoličku, zaobstarajte si k nej čo najskôr náhradné kolieska, ktoré sú bezpečné pre podlahy z tvrdého dreva. Väčšina kancelárskych stoličiek sa totiž dodáva s tvrdými plastovými kolieskami, ktoré môžu poškriabať povrch podlahy. V opačnom prípade to môžete vyriešiť umiestnením vhodnej podložky pod stoličku, aby ste ochránili podlahu.

 

8. Starajte sa o pazúriky vášho domáceho maznáčika

V prípade, že máte doma domáceho miláčika, nezabúdajte mu pravidelne zastrihávať pazúriky.

zdroj: www.unsplash.com

function add_custom_label_link_with_tooltip() { ?> function add_custom_label_link_with_tooltip() { ?>